e-usługi - załatw sprawę przez internet (2024)

Chcesz załatwić coś w urzędzie, ale nie masz kiedy? Wiele spraw publicznych możesz załatwić bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia. Sprawdź, jakie usługi możesz zrealizować przez internet

  • Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

    Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają twoje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

  • Uzyskaj odpis, wyciąg albo zaświadczenie z księgi wieczystej

    Chcesz sprawdzić treść księgi wieczystej? Potrzebujesz odpisu albo wyciągu z księgi? Sprawdź, jak uzyskać wgląd do elektronicznej księgi wieczystej i jak złożyć wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie.

  • Sprawdź historię pojazdu

    Kupujesz używany samochód albo motocykl? Chcesz upewnić się, czy dane, które podaje właściciel, są prawdziwe? A może sprzedajesz samochód i chcesz pokazać klientom jego prawdziwą historię? Skorzystaj z usługi Historia Pojazdu. Dzięki niej uzyskasz bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) oraz rejestrów zagranicznych.

  • Zostań rzeczoznawcą podręczników

    Chcesz recenzować podręczniki szkolne? Uzyskaj wpis na listę rzeczoznawców podręczników. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Zintegrowany Informator Pacjenta

    Chcesz poznać historię swoich wizyt u lekarza lub dowiedzieć się, ile kosztowało twoje leczenie? A może chcesz sprawdzić swoje zrealizowane recepty? Wszystkie te informacje znajdziesz w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Sprawdź, jak z niego skorzystać.

  • Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

    Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź, jak uzyskać dostęp do swoich danych przez internet.

  • Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego

    Masz orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności? Nie możesz głosować w lokalu wyborczym? Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego. Dzięki temu zagłosujesz z domu lub z innego miejsca, w którym przebywasz — pakiet wyborczy otrzymasz pocztą.

  • Wyznacz pełnomocnika do podpisywania elektronicznej deklaracji podatkowej

    Składasz deklarację podatkową przez internet? Możesz wyznaczyć pełnomocnika, żeby ją podpisał. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Uzyskaj podatkową interpretację ogólną

    Masz dwie sprzeczne ze sobą decyzje lub interpretacje indywidualne od różnych organów podatkowych? Nie wiesz, do której z nich masz się stosować? Możesz dostać od ministra rozwoju i finansów podatkową interpretację ogólną, która rozwieje twoje wątpliwości. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Zgłoś zamiar wycinki drzew i krzewów lub uzyskaj na nią zezwolenie

    Chcesz wyciąć drzewa lub krzewy, które rosną na twojej działce? Zgłoś to do urzędu lub złóż wniosek o zezwolenie — dowiedz się, co masz zrobić w swojej sytuacji.

  • Skorzystaj z programu Rodzina 500+

  • Odwołaj lub zmień pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznej deklaracji podatkowej

    Twoją elektroniczną deklarację podatkową podpisywał pełnomocnik? Chcesz go odwołać lub zmienić na kogoś innego? Sprawdź, jak to zrobić.

  • Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL

    Chcesz zobaczyć swoje dane, które są w rejestrze PESEL? Sprawdź jak to zrobić.

  • Uzyskaj materiały geodezyjne i kartograficzne

    Interesujesz się geodezją lub kartografią i chcesz uzyskać dostęp do materiałów geodezyjnych lub kartograficznych? Jesteś studentem geologii lub geografii i potrzebujesz map lub innych dokumentów cyfrowych? Sprawdź, jak uzyskać materiały geodezyjne i kartograficzne.

  • Zgłoś utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód

    Twój dowód osobisty zaginął lub został uszkodzony? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód. Twój dowód osobisty został ukradziony? Wystarczy, że zgłosisz to na policji.

  • Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy

    Paszport możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy do odbioru.

  • Podpisz JPK_VAT profilem zaufanym

    Prowadzisz firmę? Masz jednoosobową działalność gospodarczą? Płacisz VAT? Masz obowiązek wysyłać Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT) z podpisem elektronicznym. Sprawdź, jak podpisać JPK_VAT bezpłatnym profilem zaufanym (eGo).

  • Uzyskaj Kartę Dużej Rodziny

    Masz troje dzieci lub więcej? Dzięki Karcie Dużej Rodziny dostaniecie zniżki na różne towary i usługi - na przykład przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Dowiedz się, jak ją dostać.

  • Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

    Nowy dowód osobisty (w tym e-dowód) możesz odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Dowód przygotowuje Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie, a do urzędu gminy dostarcza go policja. Sprawdź, czy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru.

  • Dopisz się do spisu wyborców

    Nie chcesz lub nie możesz głosować w swoim lokalu wyborczym? Jeśli chcesz zagłosować w innym miejscu niż zazwyczaj – tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów — złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Sprawdź, jak to zrobić – przez internet lub w urzędzie.

  • Podpisz dokument elektronicznie - wykorzystaj podpis zaufany

    Masz profil zaufany i chcesz go wykorzystać do podpisania dokumentu elektronicznego podpisem zaufanym? Chcesz sprawdzić, czy dokument elektroniczny jest podpisany i kto go podpisał? A może chcesz poznać treść podpisanego już dokumentu? Sprawdź, jak to zrobić.

  • Zgłoś urodzenie dziecka

    Jeśli urodzi ci się dziecko, trzeba je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Sprawdź, jak zgłosić urodzenie dziecka – przez internet lub w urzędzie.

  • Uzyskaj informację publiczną

    Szukasz informacji o działalności instytucji publicznych? Chcesz na przykład dowiedzieć się, jaka jest wysokość zadłużenia twojej gminy albo jakie są wydatki partii politycznej? A może chcesz zatrudnić się w urzędzie i szukasz oferty pracy? Otrzymasz takie informacje — jeśli poprosisz o nie konkretną instytucję publiczną. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Uzyskaj podatkową interpretację indywidualną

    Prowadzisz firmę? A może zawodowo zajmujesz się rozliczaniem podatków? Nie wiesz, czy na pewno stosujesz właściwie przepisy prawa podatkowego? Nieważne, czy jesteś przedsiębiorcą, czy nie. Możesz poprosić Krajową Informację Skarbową o pomoc i dostać interpretację podatkową. Interpretacja może dotyczyć zarówno tych zdarzeń, które już się wydarzyły (stanów faktycznych), jak i zdarzeń, które dopiero planujesz (zdarzeń przyszłych). Sprawdź, jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną.

  • Zgłoś zbycie pojazdu, np. sprzedaż, przekazanie w darowiźnie

    Chcesz sprzedać samochód? Przekazujesz go komuś z rodziny jako darowiznę? Gdy już sprzedasz lub przekażesz samochód, powiadom o tym urząd, w którym pojazd jest zarejestrowany. Sprawdź, jak zgłosić zbycie pojazdu.

  • Geoportal – mapy i inne dane przestrzenne

    Chcesz sprawdzić położenie działki i jej okolice? Na przykład, czy działka leży w strefie chronionej lub narażonej na powódź? Szukasz adresu, danych przestrzennych lub dokładnych map? Wejdź na geoportal.gov.pl – znajdziesz tam bezpłatnie wiele cennych danych i łatwo je przeanalizujesz.

  • Zostań żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych

    Chcesz służyć ojczyźnie i w przyszłości zostać żołnierzem zawodowym? Wstąp do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Sprawdź, jak to zrobić.

  • Wpisz się do rejestru wyborców

    Chcesz głosować w miejscu swojego stałego zamieszkania? Nie masz tu meldunku? A może jesteś obywatelem innego kraju Unii Europejskiej i chcesz głosować w Polce — w gminie, w której mieszkasz na stałe? Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Sprawdź, jak to zrobić — przez internet lub w urzędzie.

  • Uzyskaj zaświadczenie o przebiegu służby wojskowej

    Potrzebujesz zaświadczenia o przebiegu służby wojskowej? Może ci się przydać, na przykład, jeśli starasz się o status weterana lub weterana poszkodowanego. Sprawdź, jak uzyskać takie zaświadczenie.

  • mDokumenty. Potwierdzaj tożsamość smartfonem

    Chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją? Możesz to zrobić smartfonem — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz z kimś umowę albo po prostu chcesz wypożyczyć rower. Pobierz darmową aplikację mObywatel na swój telefon i sprawdź, jak działa mTożsamość.

  • Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu)

    Sprawdź, jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego, czyli urodzenia, małżeństwa, zgonu.Gdy kierownik urzędu stanu cywilnego (USC) zarejestruje urodzenie, małżeństwo lub zgon, dostaniesz bezpłatnie odpis skrócony aktu. Za każdy kolejny odpis aktu zapłacisz opłatę skarbową, chyba że należysz do osób zwolnionych z tej opłaty.

  • Zgłoś się do urzędu pracy

    Szukasz pracy? Możesz skorzystać z pomocy w jej szukaniu. Zgłoś się do powiatowego urzędu pracy.

  • Uzyskaj zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego

    Potrzebujesz zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) — na przykład zaświadczenia o niekaralności? Zaświadczenie może być wymagane od kandydatów na stanowiska, na które ustawa wymaga niekaralności. Aby uzyskać zaświadczenie z KRK — złóż wniosek o udzielenie informacji o osobie. Jeśli jesteś obywatelem innego państwa UE — twoje dane zostaną sprawdzone również w rejestrze karnym tego państwa.

  • Zawiadom o zakończeniu prac geodezyjnych lub kartograficznych

    Jesteś geodetą lub kartografem? Zakończyłeś prace geodezyjne lub kartograficzne? Zawiadom o tym urząd. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Odwołaj się od decyzji portalu

    Portal społecznościowy zablokował twoje konto lub usunął wpisy na profilu, a twoja reklamacja nie poskutkowała? Jeśli nie zgadzasz się z decyzją portalu, zgłoś to przez internet — pomożemy ci złożyć odwołanie. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Uzyskaj prawo jazdy

    Chcesz uzyskać prawo jazdy? Masz prawo jazdy i chcesz mieć kolejną kategorię? Sprawdź, jak to zrobić.

  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

    Chcesz złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)? A może chcesz sprawdzić, czy twój pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń? Pamiętaj, że wiele takich spraw możesz załatwić przez internet. Wystarczy, że założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i potwierdzisz swoją tożsamość.

  • Zgłoś prace geodezyjne

    Jesteś geodetą? Chcesz rozpocząć prace geodezyjne? Zanim zaczniesz, zgłoś je. Dowiedz się, jak to zrobić.

  • Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby

    Twoje dziecko zgubiło dowód (e-dowód)? A może zginął on osobie, którą się opiekujesz? Jeśli przypuszczasz, że dowód się odnajdzie, możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Kiedy dowód się odnajdzie – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli tego nie zrobisz w ciągu 14 dni od zawieszenia, dowód zostanie unieważniony. Sprawdź, jak zawiesić czyjś dowód lub jak cofnąć zawieszenie.

  • Ekoportal - informacje o środowisku i jego ochronie

    Chcesz uzyskać informacje na temat ochrony środowiska w Polsce? Odwiedź Ekoportal — stronę Ministerstwa Środowiska. Znajdziesz tam najważniejsze informacje o środowisku i jego ochronie.

  • Sprawdź swój pojazd

    Masz samochód lub motocykl? Potrzebujesz danych z dowodu rejestracyjnego? Interesuje cię stan licznika z ostatniego badania technicznego? Skorzystaj z usługi Mój Pojazd. Sprawdź przez internet w centralnej ewidencji pojazdów dane o pojazdach, których jesteś właścicielem lub posiadaczem.

  • Zgłoś pobyt za granicą - system Odyseusz

    Wyjeżdżasz za granicę? Chcesz mieć pewność, że - w razie potrzeby - będzie można się skontaktować z Tobą lub Twoimi bliskimi w kraju? Skorzystaj z systemu Odyseusz i zgłoś swój wyjazd. Zgłoszenie jest błyskawiczne i bardzo proste.

  • Uzyskaj zezwolenie na działania w parku narodowym

    Planujesz inwestycję na terenie parku narodowego? Na przykład przebudowę drogi lub linii elektrycznej? A może chcesz prowadzić badania naukowe albo zorganizować wydarzenie kulturalne? Park narodowy to obszar chroniony i obowiązują w nim zakazy. Dlatego potrzebujesz zezwolenia na odstępstwo od tych zakazów. Sprawdź, jak je uzyskać.

  • Uzyskaj dowód osobisty

    Kończy się ważność twojego dowodu osobistego? A może twój zwykły dowód jest jeszcze ważny, a chcesz mieć e-dowód? Zbliżają się twoje 18. urodziny i chcesz wyrobić swój pierwszy dowód? Możesz to zrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Wniosek o dowód możesz złożyć także przez internet. Sprawdź, jak uzyskać dowód osobisty.

  • Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

    Chcesz wyjechać z dzieckiem lub podopiecznym za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka lub podopiecznego dowód osobisty. Dowód osobisty jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania, Czarnogóra.

  • Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony

    Każdy może sprawdzić przez internet, czy jego lub kogoś innego dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Dotyczy to tylko dowodów, które zostały wydane w Polsce.

  • Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego

    Nie możesz znaleźć swojego dowodu (e-dowodu)? Możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie mógł go używać. Kiedy odnajdziesz dowód – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zawieszenia, twój dowód zostanie unieważniony.

  • Uzyskaj wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków

    Potrzebujesz dokumentu o nieruchom*ości, bo musisz zrobić nowy wpis w księdze wieczystej? Uzyskaj wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Zgłoś prace kartograficzne

    Jesteś kartografem? Chcesz rozpocząć prace kartograficzne? Zgłoś je, zanim zaczniesz. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Skorzystaj z Internetowego Konta Pacjenta (IKP)

    Chcesz sprawdzić historię swoich e-recept i e-skierowań? Nie pamiętasz, jaką dawkę leku lekarz przepisał twojemu dziecku? Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i zyskaj dostęp do tych i wielu innych danych medycznych. IKP będzie ci potrzebne także do realizacji e-recept. Sprawdź, jak korzystać z IKP.

  • Sprawdź swoje punkty karne

    Jesteś kierowcą? Chcesz sprawdzić, ile masz punktów karnych? Możesz zapytać o nie w komisariacie policji lub — za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 — uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Sprawdź, jak to zrobić.

  • e-usługi - załatw sprawę przez internet (2024)

    References

    Top Articles
    Latest Posts
    Article information

    Author: Carmelo Roob

    Last Updated:

    Views: 6004

    Rating: 4.4 / 5 (45 voted)

    Reviews: 92% of readers found this page helpful

    Author information

    Name: Carmelo Roob

    Birthday: 1995-01-09

    Address: Apt. 915 481 Sipes Cliff, New Gonzalobury, CO 80176

    Phone: +6773780339780

    Job: Sales Executive

    Hobby: Gaming, Jogging, Rugby, Video gaming, Handball, Ice skating, Web surfing

    Introduction: My name is Carmelo Roob, I am a modern, handsome, delightful, comfortable, attractive, vast, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.